Katolickie serwisy informacyjne
W internecie istnieje wiele serwisów informacyjnych, które codziennie dostarczają wiadomości na temat Kościoła katolickiego w Polsce i na świecie. Katolikowi korzystanie z tych portali pomaga pamiętać o wierze nie tylko w niedzielę.
________________________
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak rozległa jest katolicka przestrzeń w sieci. Wielofunkcyjne portale, fora dyskusyjne, witryny zakonne (np. dominikańskie, jezuickie, franciszkańskie), telewizje internetowe, strony poświęcone Biblii lub liturgii… Z tego bogactwa wybrałem kilka serwisów informacyjnych w języku polskim i angielskim.
Podstawowym źródłem bieżących wiadomości o Kościele w języku polskim może być witryna Katolickiej Agencji Informacyjnej, działającej już od dwudziestu lat. Często jest ona najwcześniejszym źródłem aktualnej wiedzy i regularnie powołują się na nią inne rodzime portale informacyjne (a bardziej ogólnie: wszelkie krajowe katolickie media). Oprócz indywidualnych użytkowników z materiałów agencji korzystają inne redakcje, którym za opłatą udostępniany jest codzienny serwis agencyjny KAI. Agencja prowadzi także działalność patronacką, reklamową i wydawniczą.
Kilka lat po powstaniu KAI Konferencja Episkopatu Polski powołała również Fundację Opoka, która od 1999 roku prowadzi serwis Opoka.org.pl. To jeden z najstarszych portali katolickich w polskim internecie. Warto zwrócić uwagę, że w jego serwisie informacyjnym znajdują się m.in. wiadomości z Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski.
W roku 2009 dzięki wspólnej inicjatywie polskich jezuitów oraz Wydawnictwa WAM powstał portal społecznościowo-informacyjny Deon.pl. Towarzyszy mu wyjątkowo aktywna strona fanowska na Facebooku (polubiły ją już prawie 34 tysiące osób). Poza informacjami religijnymi serwis publikuje także ogólne wiadomości o Polsce i świecie.
Jeśli chodzi o serwisy anglojęzyczne, na pierwszym miejscu wymienię News.va, oficjalny portal Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu. Gromadzi on w jednym miejscu wybrane aktualności z rozmaitych mediów Stolicy Apostolskiej, takich jak Radio Watykańskie lub Watykański Serwis Informacyjny. Portal dostępny jest również w języku hiszpańskim, francuskim, włoskim i portugalskim.
W paru językach można też korzystać z serwisu Vatican Insider, prowadzonego przez redaktorów i autorów włoskiego dziennika „La Stampa”. Wbrew tytułowi portal zamieszcza nie tylko wieści z Watykanu, lecz także informacje o katolicyzmie (i szerzej: chrześcijaństwie) w różnych rejonach świata.
Z innych serwisów wskazałbym jeszcze witryny Catholic News Agency oraz Catholic News Service. Są to portale amerykańskie, zatem istotna część ich materiałów informacyjnych dotyczy Stanów Zjednoczonych. Perspektywę brytyjską reprezentuje natomiast serwis tygodnika „The Catholic Herald”.
Ciekawym przypadkiem jest portal gazety National Catholic Reporter. Pozostaje on niezależny od Kościoła instytucjonalnego, co niejednokrotnie stawało się przyczyną sporów i napięć (związanych m.in. z obecnością słowa „katolicki” w nazwie portalu). Równocześnie jednak w ostatnich latach gazeta dwanaście razy z rzędu otrzymywała nagrodę Stowarzyszenia Prasy Katolickiej Stanów Zjednoczonych i Kanady.
Serwisem katolickim nie jest także the Pew Forum on Religion & Public Life. Portal ten zasługuje jednak na uwagę jako względnie bezstronne źródło wiedzy o różnych religiach świata. Znajdziemy tutaj zarówno najświeższe wieści, jak też zestawienia i raporty z licznymi informacjami statystycznymi. Czasami zdarzy się nawet quiz: w tym miejscu zainteresowani czytelnicy mogą porównać swoją znajomość religii z wiedzą Amerykanów, a po udzieleniu odpowiedzi – poznać dane dotyczące zróżnicowania tej wiedzy w różnych grupach mieszkańców Stanów Zjednoczonych.
Te i inne serwisy warto czasami przeglądać, i to nie tylko po to, aby wiedzieć o istotnych wydarzeniach z życia Kościoła. Jeśli jesteśmy katolikami, codzienny kontakt z tego rodzaju wiadomościami będzie nam przypominał o naszej religijnej tożsamości. To jeden ze sposobów, aby pamiętać o wierze nie tylko w niedzielę.
________________________
Zdjęcie arcybiskupa Claudia Marii Cellego, wykonane 19 września 2012 roku, pożyczyliśmy ze strony Catholic News Agency.
Staszek Krawczyk
Dawniej przez parę lat ważny był dla mnie Ruch Światło-Życie, potem poznańscy dominikanie. Do zakonu kaznodziejskiego nadal jestem przywiązany. Poza tym piszę doktorat o polskiej literaturze fantastycznej w Instytucie Socjologii UW, a w wolnych chwilach śpiewam pod nosem – szczególny sentyment mam do piosenek Jacka Kaczmarskiego.