Kolekcjonowanie kazań: maj

HomilieKolejny miesiąc i kolejna porcja kazań. Tym razem mniej podróżowania i egzotyki – odwiedziłem wszystkiego trzy kościoły. Tradycyjnie już przypominam, że to zapis kazań w tak wiernej formie, na jaką pozwalają moje, nierzadko zawodne, pamięć i koncentracja. Nie ma żadnych zmian czy cięć, więc kazania nie muszą przedstawiać stanowiska ani mojego, ani – tym bardziej! – całego Przedmurza (choć oczywiście mogą).

3 maja, święto Matki Bożej Królowej Polski, kościół Św. Ducha w Toruniu

Podczas trzeciomajowego święta dużo mówi się o tym, jak Maryja pomagała Polsce dawniej, przy wielkich wydarzeniach historycznych. Jej działanie nie musi jednak ograniczać się do przeszłości. Obecnie możemy bać się o wiele rzeczy, narzekać na ciężkie czasy, ale warto pamiętać, że w Wielki Piątek było dużo gorzej: Jezus umarł, uczniowie się rozbiegli, pozostali tylko nieliczni. Mimo to między Jezusem, Maryją i św. Janem doszło do wielkich rzeczy, a później dzięki nim zdarzył się cały Kościół i chrześcijaństwo. Warto zwrócić się do Boga i Maryi, być z nimi – a wtedy mogą dziać się cuda. Warto też naśladować królowanie Maryi – w nowotestamentowym rozumieniu królowanie to służba wszystkim. Taka królująca Maryja jest z nami.

5 maja, kościół Św. Ducha w Toruniu

Zdarza się, że dostrzegamy wielkie dobro w ludziach niewierzących. Często zdarza się też, że są ludzie, którzy chodzą do kościoła, modlą się regularnie, wypełniają przykazania kościelne, a jednak Boga w ich życiu nie widać. Kluczem do tego, żeby Bóg był w naszym życiu, jest budowanie z Nim relacji. Jest to więź podobna do więzi, jaka panuje pomiędzy osobami Trójcy Świętej; istotą naszego Boga jest relacja. Modlitwa i eucharystia nie służy do tego, żeby wypełnić przykazanie kościelne, tylko do tego, żeby utworzyć relację z Bogiem.

Kościół oo. dominikanów w Poznaniu

Kościół oo. dominikanów w Poznaniu

12 maja, Wniebowstąpienie Pańskie, kościół oo. dominikanów w Poznaniu

Rocznica śmierci Stanisława Kasznicy, dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych, po wojnie straconego. Miejsce wniebowstąpienia Chrystusa (t.j. okolice Betanii) nie wygląda tak, jak byśmy sobie to wyobrażali. Ważne jest, żeby poznawać prawdę i żyć w niej, a nie w iluzji. Prawdę należy poznawać o Bogu, jak też o historii. Stanisław Kasznica żył ideałami, a jego życie potoczyło się inaczej, niż planował. Wniebowstąpienie Chrystusa, jego odejście, mogłoby być smutne, ale jednak Apostołowie wracali do Jerozolimy z radością. Śmierć Kasznicy jest strasznym wydarzeniem, ale po smutnych wydarzeniach często przychodzi radość. Szczęście można czerpać z bycia we wspólnocie – czy to ludzi wierzących podobnie w Boga, czy to ludzi wierzących w ideały, takie jak te, dla których żył Kasznica.

19 maja, Zesłanie Ducha Świętego, kościół Św. Ducha w Toruniu

Wielkim darem danym nam przez Boga jest sakrament pokuty. Wymagany podczas spowiedzi żal za grzechy nie oznacza uczucia smutku; chodzi o świadome odwrócenie się od zła, decyzję, że będzie się żyło inaczej. O tym, co jest grzechem, decyduje nauczanie Kościoła. To, że człowiek uważa, iż coś jest złe lub nie, ma mniejszą wagę. Z kolei grzech przeciw Duchowi Świętemu nie jest czymś, czego można żałować, ale o czym Bóg mówi „nie ma mowy, nie wybaczę”. Jest to stan, w którym człowiek nie chce się nawrócić, chce dalej czynić zło, zupełnie tak samo jak w pieśni „Jeszcze się kiedyś rozsmucę”: może kiedyś będę żałował, ale teraz nie, chcę grzeszyć dalej.

„Trójca Święta”, ikona Andrieja Rublowa

„Trójca Święta”, ikona Andrieja Rublowa

26 maja, Święto Trójcy Świętej, kościół oo. dominikanów w Poznaniu

Kazanie ojca Jana Góry, który przy okazji zapraszał na spotkanie w Lednicy (zaczęło się właśnie dzisiaj, w sobotę 1 czerwca). Jakkolwiek osobiście nigdy na Lednicy nie byłem, o. Góra mówił z przemawiającą do wyobraźni pasją; tegoroczna Lednica zanosi się na coś wielkiego (zresztą, jak słyszałem, jest tak co roku).

Trudno mówić o Trójcy Świętej. W jej centrum jest jednak relacja – miłość Ojca do Syna i ich obu do Ducha. Ojciec jest Ojcem, bo kocha Syna. Syn jest Synem dzięki temu, że jest kochany i dzięki swojemu posłuszeństwu. Jak pisała siostra Faustyna, kto wielbi jedną z osób Trójcy, wielbi całego Boga. Relacje są kluczowe w naszym życiu – spotkanie z drugim człowiekiem może być taką sobie pogawędką (zwłaszcza, jeśli nie potrafimy albo nie chcemy posłuchać drugiego człowieka), może też być drogą do odnalezienia własnego życiowego zadania.

30 maja, Boże Ciało, kościół Opatrzności Bożej w Toruniu

Procesja Bożego Ciała z jednej strony służy pokazaniu światu wiary uczestników, z drugiej pokazaniu Bogu, że świat nie jest całkiem zły (stąd dekoracje, ołtarze itp). Wielu ludzi spotyka się z Bogiem tylko od święta, należy jednak spotykać się częściej w Eucharystii i poprzez podporządkowanie się Jego woli.

________________________

Pierwsza ilustracja to fragment miniatury z Homilii Grzegorza z Nazjanzu, datowanych w przybliżeniu na 880 rok. Zaczerpnięta została z serwisu Wikimedia Commons, podobnie jak ikona Andrieja Rublowa i zdjęcie kościoła dominikanów.

Witek Krawczyk

Lubię rozmawiać o religii i twardo bronię stanowiska, że nie trzeba się przy okazji kłócić. Studiuję filologię angielską, a w wolnych chwilach zdarza mi się czytać książki, przesiadywać w internecie, grać w gry fabularne i wyjmować biegusy zmienne (calidris alpina) z pułapek.

Komentowanie jest zablokowane

Tweety na temat @Przedmurze