Przybornik katolika

W zeszłym tygodniu pisałem o katolickich serwisach informacyjnych. Dzisiaj ciąg dalszy: wybór stron internetowych z cennymi informacjami liturgicznymi i biblijnymi.

________________________

Zacząć wypada od witryn zawierających tekst Biblii. Chyba najbardziej poręczna jest strona w domenie Deon.pl, gdzie możemy się zapoznać z przekładem najczęściej używanym w polskiej praktyce – Biblią Tysiąclecia. Do zalet tej witryny należy też czytelność i łatwy dostęp do treści przypisów. Czasami jednak będziemy chcieli sięgnąć również do innych tłumaczeń. Umożliwia to m.in. podstrona serwisu Biblia 2000, udostępniająca siedem przekładów polskich i trzy angielskie, a także Wulgatę i Septuagintę. Jeszcze więcej tłumaczeń rodzimych (ale nie obcych) proponuje Chrześcijański Ośrodek Apologetyczny. Niektórzy odbiorcy mogą też być zainteresowani nagraniami dźwiękowym. Odnajdą je m.in. na stronach Biblijni.pl oraz Biblia-mp3.pl.

Pokrewnymi zasobami internetowymi są zbiory czytań liturgicznych (nierzadko opatrzonych komentarzami), ułatwiające włączenie się w rytm życia Kościoła. Zawiera je np. serwis Mateusz.pl, godny uwagi także ze względu na opcję prenumeraty – tekst czytań z każdego dnia może trafiać automatycznie do naszej skrzynki mailowej. Nieco inną funkcję pełnią elektroniczne biuletyny serwisu Slowo.pl. Nie zawierają czytań liturgicznych (stronę prowadzą chrześcijanie różnych obrządków, przy czym jest wśród nich zakonnik katolicki), za to np. raz na tydzień można otrzymać „Biblijną kanapkę dla nastolatka”, a raz na miesiąc: „Inspiracje dla rodziców”.

Mówiąc o Piśmie Świętym, warto też wspomnieć o liturgii godzin – ważnym zestawie codziennych modlitw opartych na tekstach biblijnych (w szczególności na fragmentach psalmów). Liczne i aktualne materiały z nią związane znajdują się w serwisie Internetowej Liturgii Godzin.

Celebracja mszy świętej (drzeworyt z XIV w.)

Celebracja mszy świętej (drzeworyt z XIV w.)

I tak przechodzimy do liturgii. W tym wypadku podstawowym źródłem wiedzy dla rodzimego katolika może być strona Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Oprócz rozmaitych aktualności (ostatnio opublikowano np. informację o nowym święcie, które będziemy obchodzić w Polsce 23 maja) witryna prezentuje wiele ważnych dokumentów, takich jak krajowy przekład Ogólnego wprowadzenia do mszału rzymskiego lub powstający Ceremoniał wspólnoty parafialnej. Nie zabrakło też odsyłaczy do wielu wartościowych stron poświęconych liturgii w polskiej sieci.

Jedną z takich stron jest pallotyński portal Ordo. Udostępnia on różne teksty liturgiczne (część po polsku, część po łacinie), modlitwy, dokumenty, a także krótkie opracowania poświęcone m.in. gestom i postawom towarzyszącym Eucharystii. Warto zwrócić uwagę m.in. na grupę artykułów o poszczególnych składnikach mszy świętej. Innym przykładem serwisu zasługującego na polecenie jest Liturgia.pl, portal Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Jego fanpage na Facebooku zebrał już pięć i pół tysiąca sympatyków.

Pisałem poprzednio, że regularne przeglądanie odpowiednich serwisów informacyjnych nie tylko przynosi wiedzę o życiu Kościoła, lecz także pomaga katolikom pamiętać o własnej religijnej tożsamości. O stronach biblijnych i liturgicznych wypada powiedzieć to samo.

________________________

Fotografię czternastowiecznego drzeworytu przedstawiającego celebrację Eucharystii zaczerpnęliśmy z serwisu Wikimedia Commons. Zdjęcie znajduje się w domenie publicznej.

Staszek Krawczyk

Dawniej przez parę lat ważny był dla mnie Ruch Światło-Życie, potem poznańscy dominikanie. Do zakonu kaznodziejskiego nadal jestem przywiązany. Poza tym piszę doktorat o polskiej literaturze fantastycznej w Instytucie Socjologii UW, a w wolnych chwilach śpiewam pod nosem – szczególny sentyment mam do piosenek Jacka Kaczmarskiego.

Tweety na temat @Przedmurze